انتخاب پیانو: آکوستیک یا دیجیتال؟

مهمترین تفاوت بین پیانوی آکوستیک و پیانوی دیجیتال، مکانیزم تولید صداست.

در پیانوهای آکوستیک، فشار انگشتان روی کلیدها باعث حرکت چکش‌ها شده که باعث ضربه و ایجاد صدا در سیم‌ها می شود. ارتعاش ناشی از برخورد چکش از طریق ضربه زدن با سیم به صفحه صدا منتقل می‌شود و در آنجا تقویت شده و با کیفیت بالاتری پخش می‌گردد. همزمان، ارتعاش سیم‌های دیگر نیز با این ارتعاش اصلی ترکیب شده و صدای منحصر به فردی را خلق می‌کند.

اما در پیانوهای دیجیتال خبری از سیم نیست. هر کلید حکم یک کلید برای تولید صدای خاص را دارد. صدای پیانو با استفاده از یک مولد صدای الکترونیکی ساخته شده و سپس از طریق بلندگو تقویت وپخش می‌شود.

با این حال، کمپانی یاماها در پیانوهای دیجیتال خود از چکش استفاده می‌کند. البته هدف از این چکش‌ها ضربه زدن به سیم نیست، بلکه آن‌ها برای ثبت دینامیک نواختن کلید و شدت ضربه انگشتان روی کلید به کار می‌روند. بدین ترتیب، تا حد زیادی شبیه به تجربه نواختن پیانوی آکوستیک است.


نمودار زیر عمل چکش در Clavinova (کیبورد GH/GH3/NW) را نشان می‌دهد.

 

 

هنگامی که کلید فشرده می‌شود: چکش به شدت بالا می‌رود تا پاسخ لمسی مشابه پیانو را فراهم کند.

 

هنگامی که کلید رها می‌شود: کلید به طور طبیعی به موقعیت استراحت خود تحت وزن چکش باز می‌گردد.

 

 

    

نمونه‌هایی از اجراها با استفاده از پیانوهای دیجیتال

پیانوی دیجیتالی که به پیانوی آکوستیک نزدیک است

در یک پیانوی آکوستیک، صدا بر اساس قدرت ضربه انگشتان نوازنده دائما در حال تغییر است. این ویژگی به پیانو امکان می‌دهد تا با نواختن قطعات موسیقی با احساس و ظرافت زیادی، عواطف را برانگیزد.
پیشرفت تکنولوژی این امکان را فراهم کرده است که پیانوهای دیجیتال بتوانند صداهایی بسیار نزدیک به پیانوهای آکوستیک تولید کنند. حتی حس لمس کلیدها نیز می‌تواند با استفاده از مکانیزم‌های مختلف به خوبی شبیه‌سازی شود.

 

مقایسه پیانوهای آکوستیک و دیجیتال

ویژگی

پیانوی آکوستیک

پیانوی دیجیتال

ویژگی‌ها

سازی بسیار پیشرفته که در طول تاریخ طولانی موسیقی پیانو توسعه یافته است. صدایی دلنشین و اصیل با کیفیت موسیقایی طبیعی و غنی که از رزونانس و هارمونیک‌های (فرکانس‌های جانبی) سیم‌ها حاصل می‌شود.

امکان بیانگری موسیقی بی‌حد و مرز را متناسب با نحوه نواختن ساز فراهم می‌کند.

سبک، جمع و جور و بدون نیاز به کوک کردن، با قابلیت کنترل صدا.

توانایی تقلید طیف وسیعی از سازها به غیر از پیانو، به همراه صدای پیانو که بسیار نزدیک به کیفیت احساسی یک پیانوی آکوستیک است. همچنین دارای قابلیت ضبط داخلی است.

مکانیزم تولید صدا

مکانیزم ضربه چکش به سیم که به آن "اکشن" گفته می‌شود، ارتعاشی را ایجاد می‌کند و این ارتعاش از طریق فریم به صفحه صدا منتقل می‌شود. با توجه به اینکه کل ساز حکم یک رزوناتور را دارد، کیفیت صدای غنی و پر ِحجمی تولید می‌شود.

سنسورها می‌توانند ظریف‌ترین نوازندگی کلیدها را تشخیص دهند. صدای ضبط شده به صورت دیجیتال از یک گراند پیانو، تقویت شده و از بلندگوها پخش می‌شود. می‌تواند با استفاده از فناوری دیجیتال، افکت‌های صوتی مانند ریورب و شبیه‌سازی فضای آکوستیک اجرای زنده در یک سالن بزرگ را ایجاد کند.

لمس و نوازندگی

مکانیزم ضربه چکش به سیم که با حدود ۵۵۰۰ قطعه مجزا با دقت بالا ساخته شده است، ظرافت‌های حرکت انگشتان را به چکش منتقل می‌کند. پاسخی طبیعی به نوازندگی دارد.

از مکانیزم‌های مختلفی برای دستیابی به حس نوازندگی شبیه به گراند پیانو استفاده می‌شود. پاسخ نوازندگی و لمس کیبورد بسته به سازنده و مدل متفاوت است.

تن صدا

تمبر (کیفیت و رنگ صدا) و صدای ساز بر اساس نحوه نواختن تغییر می‌کند، که این به دلیل اثر پیچیده رزونانس در سیم‌هایی است که مستقیماً ضربه‌ نخورده‌اند. این ویژگی امکان بیان احساسات زیادی را به نوازنده می‌دهد.

تمبر و حجم صدای ثابت برای تمامی نوازندگان. تمبر و حجم ثابت زمانی که کلیدها با همان شدت نواخته می‌شوند.

قدرت بیان

پیانوهای آکوستیک سازهایی هستند که می‌توانند نت‌ها را برای مدت طولانی از ابتدای نواختن تا محو شدن صدا، پایدار نگه دارند. بسته به قدرت یا نرمی نوازندگی، نه تنها حجم صدا بلکه تمبر صدا نیز از ملایم تا درخشان تغییر می‌کند و امکان بیان احساسات زیادی را فراهم می‌آورد.

با استفاده از ضبط‌های گسترده و دقیق صداهای پیانوهای آکوستیک و همچنین تکنولوژی هایی که انتقال بین تمبرها را صاف می‌کند،د، به قابلیت‌های صدای یک پیانوی آکوستیک نزدیک می‌شود.

دوام

می‌تواند در طول زمان با تعویض قطعات فرسوده و انجام تنظیمات دوره‌ای استفاده شود.

بستگی به استانداردهای طول عمر مورد انتظار قطعات الکترونیکی دارد.

 

 


منبع